Efektivní uspořádání skladových prostor

DABOK-PRAHA7(4)

Efektivní uspořádání skladových prostor: Zaměřte se na layout i typ regálových systémů

Žádný kamenný ani internetový obchod nemůže dobře fungovat bez správného uspořádání skladu. Je tedy potřeba využít na maximum veškerý prostor a zároveň optimalizovat veškeré procesy. Jen tak ušetříte čas i náklady a budete mít spokojené zákazníky i zaměstnance. Základem úspěchu je pečlivě naplánovaný layout i výběr vhodného typu skladování. Dnes vám naštěstí pomohou moderní technologie a anallýzy, dky kterým dosáhnete i optimální úrovně zásob a nadobro se rozloučíte s nevyužitým prostorem.

Od revize přes návrh layoutu až po výběr regálů

Stejně jako provádíte pravidelnou inventuru zboží, měli byste pravidelně kontrolovat i skladové regály. Revize může dělat jak interní zaměstnanec, tak externí odborník a cílem je nejen bezpečnost pracovníků, ale také efektivita vychystávání objednávek a dalších procesů. A pokud najdete mezery nebo sklad využíváte nově, bude nutné prostor co nejlépe rozvrhnout a vybrat odpovídající regálové systémy.

Důležité je volit regály nejen podle druhu nabízeného zboží, ale i podoby skladu a jeho kapacit, které díky současným 3D technologiím snadno využijete do posledního milimetru. Moderní regály navíc zaručují vysokou flexibilitu a spolehlivý dodavatel vám je vytvoří přesně na míru. Pokud tedy sklad v budoucnu upravíte nebo rozšíříte, případně částečně změníte sortiment, umí se tomu dokonale přizpůsobit. A nijak náročné není ani jejich přemístění. Zároveň raději už dopředu počítejte s růstem firmy, a tedy i se zvyšujícím množstvím zásob.

Moderní regálové systémy

Za prostorově nejúspornější se považují vertikální regálové systémy, protože šetří místo a vejdou se téměř kamkoliv. K jejich hlavním výhodám patří pevnost a stabilita a samozřejmě i dostatečné zabezpečení zboží, ke kterému se dostanou jen pracovníci s příslušným oprávněním. Překážkou pro ně není ani nerovnoměrné zatížení jednotlivých částí a celkově si poradí i s náročnými podmínkami.

Ani ostatní typy regálů ale nepatří do starého železa. Velmi užitečné jsou například paletové regály speciálně pro skladování europalet, které mají různou výšku i šířku sloupců. Nejen, že jsou velmi variabilní a dají se snadno přestavět, ale mnoho typů si poradí i s nestandardními rozměry materiálu. Na materiál tyčového nebo deskového charakteru se zase osvědčily konzolové regály, které fungují jako stavebnicový systém s možností přestavění ramen i doplnění polic.

Zjistěte kapacitu skladu a minimalizujte nevyužitý prostor

Kapacitu vašeho skladu zjistíte jednoduchým výpočtem, který bere v úvahu půdorys budovy bez prostor pro kanceláře, toalety nebo chill out zóny, zkrátka jen samotný sklad. Jeho plochu tedy stačí vynásobit světlou výškou (využitelnou výškou konstrukce) a přesně víte, kolik místa na zboží aktuálně máte. Využití kapacity pak udává součet objemu produktů vydělený objemem skladu. Pro lepší představu uvádíme jednoduchý příklad:

Dejme tomu, že máte sklad o velikosti 3000 metrů čtverečních s využitelnou plochou 2600 metrů čtverečních. Při světlé výšce 10 metrů tak můžete využívat 26 tisíc metrů krychlových prostoru. To znamená, že se zásobami o objemu 5000 metrů krychlových využíváte přibližně 19 procent kapacity, což není špatné, ale možnosti pro zlepšení se jistě najdou.

Pokud vám naopak vychází, že máte co vylepšovat, zaměřte se v první řadě na uličky mezi regály, které často bývají zbytečně široké. Mnohdy ale stačí změnit uspořádání a investovat do kvalitní manipulační techniky a najednou získáte prostor pro celou řadu regálů navíc. Dále pak přemýšlejte i nad efektivním umístěním zboží v přepravkách či krabicích a také nad velikostí jeho balení.

Mohlo by vás zajímat